CO2CZ ve spolupráci s Czechinvestem zorganizoval ve dnech 10. až 13. 9. 2024 návštěvy referenčních subjektů a organizací zabývajících se procesy CCS/CCU. Celkem 12 účastníků – členů CO2CZ, v těchto dnech navštívilo saskou společnost bseMethanol Solution, kde jsme se seznámili s technologií výroby „zeleného“ metanolu z CO2 a H2. Následovaly návštěvy ThyssenKrupp (projekt Carbon2chem) v Duisburgu se zaměřením na výrobu metanolu, ale i čpavku z ocelářského plynu. Firma UHDE instalovala v areálu ocelárny elektrolyzér na výrobu vodíku. Další program zahrnoval oblast Hertenu, kdysi uhelný region, který se nyní se přeorientovává na vodík a vodíkovou ekonomiku. Následovala návštěva Univerzity HHU (Heinrich Heine University Düsseldorf), která se zaměřuje na mikrobiologický záchyt a využití CO2. Česká strana zde byla přijata velmi přátelsky se vzájemnou výměnou výsledků výzkumu a vývoje v oblasti CCU. Posledním navštíveným subjektem byla prestižní německá výzkumní organizace FZ Julich. Zde proběhly diskuse a prezentace výzkumu a vývoje uhlovodíků z CO2 a H2. Následně proběhla prohlídka výzkumných laboratoří.
Celkově tato cesta, která byla zajištěna v rámci projektu Proped v součinnosti s CzechInvest a českým velvyslanectvím v Německu, byla ze strany účastníků hodnocena jako prospěšná a užitečná. Zúčastnění členové CO2CZ prezentovali svoji kompetenci a svůj výzkum v oblasti CCU/CCS (prezentace byly doplněny i o připravené prezentace TUB a VŠB). V některých případech se rýsuje i možná vzájemná spolupráce.
Podobné aktivity CO2CZ plánuje organizovat i v budoucnu nejenom s cílem získání nových poznatků, ale i s cílem propagace českého potenciálu v oblasti CCS/CCU.